16 stycznia 2025
Scena Kopernika 30 (Dom Samopomocy Chłopskiej)
Warszawa
Godzina 18:30
WSZYSTKIE BILETY ZOSTAŁY ZAREZERWOWANE. Zachęcamy do śledzenia naszych wydarzeń w celu zdobycia informacji i wejściówek na spektakle w kolejnych miastach.
WYDARZENIE SOLIDARNOŚCIOWO-INFORMACYJNE NA TYDZIEŃ PRZED PIERWSZĄ ROZPRAWĄ PIĘCIU OSÓB OSKARŻONYCH ZA NIESIENIE POMOCY HUMANITARNEJ NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ
W imieniu osób represjonowanych, Kolektywu Szpila oraz Stowarzyszenia No To Ci Pomogę zapraszamy na monodram “Mały doktor wrócił” w reżyserii Joanny Troc, po którym odbędzie się dyskusja o bezprecedensowej sprawie Piątki, której grozi 5 lat więzienia za pomoc humanitarną udzieloną rodzinie uchodźczej na Podlasiu. Wyrok w tej sprawie może mieć wpływ na to, jak dalej będzie się kształtować przyszłość pomocy humanitarnej w Polsce.
O spektaklu: Młody Kurd przybywa do Polski. Jego marzeniem jest skończyć medycynę. Jest rok 1979. A może jest rok 2021 i młody Kurd nie przybywa do Polski, bo umiera w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej. A może jest roku 1942 i to młody Polak przybywa do młodego Kurda i prosi go o wodę i coś do jedzenia?Scenariusz powstał w oparciu o historię doktora Arsalana Azzaddina z Bielska Podlaskiego.Doktor Arsalan Azzaddin jest cenionym specjalistą chorób wewnętrznych w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Ponad 40 lat budował swoją drogę zawodową i życie osobiste w Polsce. Dzięki znajomości 6 języków skutecznie zaangażował się w pomoc ofiarom kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. W przedstawieniu poznajemy jego prywatną drogę do życia w Polsce oraz konfrontujemy się z trudnymi doświadczeniami związanymi z leczeniem „pacjentów z lasu”. Unikatowa perspektywa Doktora Arsalana pozwala poruszyć nowe wątki w dyskusji o sytuacji na granicy.
Spektakl Teatru Czrevo „Mały doktor wrócił” powstał na podstawie scenariusza stworzonego przez Joannę Troc podczas V Kursu teatru dokumentalnego, organizowanego przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Tworzony był metodą „verbatim”, na podstawie wywiadów z dr Arsalanem.
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska, realizowanego przez Instytut Teatralny.
scenariusz, reżyseria: Joanna Troc
scenografia, multimedia: Aleksandra Czerniawska
muzyka: Sw@da x Niczos
występuje: Rafał Pietrzak
czas trwania: 55 minut
Spektakl dla widzów 16+
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie i dyskusję, w której udział wezmą m.in. osoby oskarżone w sprawie Piątki, Kolektyw Szpila oraz reżyserka spektaklu – Joanna Troc.
Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców.
Więcej informacji o sprawie