Numer antyrepresyjny – co? jak? kiedy?

+48 722 196 139

 
Jeśli danego dnia odbywają się protesty, z numerem antyrepresyjnym kontaktujecie się tylko w wypadku zatrzymań i represji. Porady prawne i dłuższe rozmowy możemy prowadzić tylko w sytuacji gdy nikt nie jest zagrożony zatrzymaniem.
 
Jeśli macie dane osoby zatrzymanej lub jesteście osobą zatrzymaną, w miarę możliwości, zamiast dzwonić, piszcie smsy lub kontaktujcie się z nami przez aplikacje Signal lub Telegram.
 
 

NUMER ANTYREPRESYJNY – NIEZBĘDNE INFORMACJE

Kiedy dzwonić/pisać?

 1. Zostałe/aś zatrzymany/a podczas demonstracji lub w drodze z/na demonstrację.
 2. Policja nachodzi Cię w związku z organizowaniem/udziałem w wydarzeniu feministycznym/ queerowym/ antypolicyjnym/ antykapitalistycznym/ antyfaszystowskim etc.
 3. Widzisz, że policja zatrzymuje osobę w związku z działalnością polityczną ( !!!!!!!WAŻNE!!!!!!! jeśli masz taką możliwość, poproś zatrzymywaną osobę o jej imię i nazwisko, ułatwi to jej odnalezienie).
 

W jaki sposób się kontaktować?

 
 1. NIE PRZEDŁUŻAJ ROZMÓW, podawaj tylko niezbędne informacje, mów tak zwięźle, jak tylko potrafisz.
 2. Nie mów przez telefon nic, co może być użyte przeciwko Tobie lub innej osobie. 
 3. Pamiętaj, że poza dzwonieniem możesz też wysłać nam smsa, napisać wiadomość na Signalu lub Telegramie – jeśli sprawa nie jest pilna zostaw linię otwartą dla innych.
 

Co robić jeśli znajdę się na komisariacie?

 
 1. Żądaj kontaktu z prawnikiem/prawniczką – domagaj się od policjanta o zadzwonienie na numer antyrepresyjny (idąc na demonstracje miej go zawsze zapisany markerem na ręku).
 2. Jeśli policja odmawia kontaktu z pomocą prawną – groź skargą, żądaj odmowy na piśmie wraz z uzasadnieniem.
 3. Nie podpisuj protokołu, w którym nie ma informacji o Twoim żądaniu kontaktu z prawniczką/prawnikiem.
 4. Odmawiaj składania zeznań/wyjaśnień.
 5. Nie przyznawaj się do zarzucanych Ci czynów.
 6. Jeśli idziesz na demonstrację sam/a (choć zawsze polecamy iść w grupie) – poinformuj o tym osoby bliskie. Niech kontaktują się z numerem antyrepresyjnym w razie podejrzeń, że doszło do Twojego zatrzymania.