LUDZIE, NIE BUDYNKI! Rusza proces karny o napisy na MEN

Wesprzyj Martę i młodzież LGBTQ+ ! Pokażmy wszystkim osobom, że nigdy nie będą szły same!

Przypomnijmy politykom kto jest ważniejszy: Ludzie, czy budynki?

#LudzieNieBudyki

(TW: samobójstwo, homo i transfobia)

We wrześniu ubiegłego roku prześladowana w szkole na tle homofobicznym Zuzia popełniła samobójstwo. Następnej na nocy na ścianach Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawił się napis: ““Dominik, Zuzia, Kacper, Michał. Twoje dziecko LGBT+”.  Minister Edukacji Zbigniew Piontkowski niemal od razu zorganizował konferencję prasową, na której nazywał to aktem wandalizmu na budynku, który zajmuje szczególne miejsce w polskiej historii, a samych sprawców – barbarzyńcami, idiotami,którzy działali z premedytacją. Zapytany przez dziennikarza, stwierdził, że Zuzia nie zabiła się z powodu homofobii. 

Wczesnym rankiem 6 października do drzwi aktywistki Marty Puczyńskiej zapukali funkcjonariusze policji. Została zatrzymana, a prokuratura postawiła jej zarzut uszkodzenia zabytku, za który grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Prokuratura uważa, że działała bez żadnego powodu, rażąco lekceważąc porządek prawny, dorzucając dodatkowo “występek chuligański”.

Tymczasem polska szkoła ewidentnie nie radzi sobie z problemem homo i transfobii, a osoby LGBTQ+ doświadczają jej zarówno ze strony rówieśników, jak i nauczycieli, dyrekcji czy samych przedstawicieli kuratoriów i ministerstwa. Temat jest zamiatany pod dywan, omijany lub w ogóle wypierany. Wciąż jednak są osoby, które nie boją się wykrzyknąć: homofobia i transfobia zabija!

Dominik, Milo, Zuzia, Michał, Kacper, Wiktor to nie tylko imiona. To historie osób, które doznały przemocy motywowanej homofobicznie i transfobicznie, i które nie otrzymały wsparcia. 

Nie zgadzamy się na to!
Nie ma też naszej zgody na represje w stosunku do aktywistki!
Akcja Marty obnażyła homofobię i transfobię w polskiej szkole!

Powiedz Ministrowi kto jest ważniejszy – ludzie, czy budynki? 

Wesprzyj Martę i młodzież LGBT! Udostępnij post, oznacz nas, śledź nasze relacje, korzystaj z hasztagu #LudzieNieBudynki . Już dziś zaczniemy wrzucać świadectwa osób, które doświadczyły homo i transfobii w szkole.

Jeśli chcesz podzielić się swoją historią – napisz do nas lub opublikuj ją u siebie i oznacz profil Szpili. 

Solidarność naszą siłą!

Jeśli mierzysz się z homofobią lub transfobią w szkole, jeśli doświadczasz obniżonego nastroju, myśli rezygnacyjnych, tu możesz znaleźć pomoc: 

https://www.nawyciagnieciereki.pl

https://warszawa19115.pl/-/pomoc-dla-osob-doswiadczajacych-dyskryminacji-i-przemocy